marzec 21, 2025
e-Izba blog

Mniej raportowania w UE

Komisja Europejska ogłosiła nowe podejście do publikowania sprawozdań ESG. Oznacza to zwolnienie z obowiązku raportowania dla ponad 80 proc. przedsiębiorstw, niż zakładano.

KE przedstawiła aktualizację pakietu Omnibus I, wprowadzającą znaczną deregulację ESG. W ten sposób liczba firm, które miały obowiązek raportowania zmniejszy się z 3,5 tys. do ok. 500. W UE zbiór raportujących przedsiębiorstw skurczy się z 50 tys. do 10 tys. Jest to stan z początku dekady – obowiązkiem takim będą objęte jedynie największe przedsiębiorstwa.

Nie ma wątpliwości, że to znacząca zmiana dla nie tylko polskich, ale i europejskich firm, które od dawna przygotowywały się do wymogów dotyczących ESRS. Wiązało się z tym zaangażowanie zespołów i środków.

Dla firm raportowanie ESG oznacza średnio wydatek rzędu 40 tys. euro, czyli ok. 170 tys. zł – wynika z analizy przywołanej przez Izbę Gospodarczą Europy Środkowej. W skali Polski przy 3,5 tys. spółkach objętych dyrektywą CSRD, łączne koszty wynosiłyby 595 mln zł.

Pakiet Omnibus I musi jeszcze przejść pełny proces legislacyjny i uzyskać akceptację Rady i Parlamentu Europejskiego. Następnie państwa członkowskie UE zostaną zobowiązane do implementacji nowych regulacji. KE przewiduje szybkie zmiany w prawie lokalnym, co podyktowane jest koniecznością deregulacji gospodarki.

Na konferencji prasowej, na której ogłoszono proponowane zmiany komisarze  zapowiedzieli uproszczenie Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), co pozwoli firmom jeszcze bardziej ograniczyć nakłady na raportowanie ESG. Wydaje się więc, że w grze pozostaną te biznesy, które muszą raportować, oraz akcentujące bez obowiązku własne zaangażowanie w sprawy ekologii, rozwoju otoczenia i kontaktu z interesariuszami.

„Komisja Europejska ogłosiła pakiet Omnibus, który ma na celu uproszczenie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Proponowane zmiany obejmują podniesienie progu obowiązkowego raportowania ESG do firm zatrudniających ponad 1000 pracowników, co zwolni około 80% przedsiębiorstw z tego obowiązku. Dodatkowo, planowane jest odroczenie o dwa lata terminów wdrożenia wymogów dla firm, które miały raportować w latach 2025 i 2026. Celem tych działań jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać, że raportowanie ESG nie jest jedynie biurokratycznym wymogiem – to także narzędzie transparentności, budowania wartości firmy i długoterminowej strategii odpowiedzialnego biznesu”. – podkreśla mec. Magdalena Golonka, koordynatorka legislacyjna e-Izby ds. zrównoważonego rozwoju, CK Legal.

Autorem tekstu jest Paweł Oksanowicz, Head of e-Izba Think Tank Odpowiedzialny e-Commerce / ESG.

pl