lipiec 13, 2023
e-Izba blog

E-commerce na najwyższych obrotach. Zadbaj o infrastrukturę IT, by zyskać przewagę

W dzisiejszych czasach handel online rozwija się w zawrotnym tempie, a konkurencja staje się coraz bardziej zacięta. Jak więc zagwarantować sobie sukces w tej dynamicznej branży? Kluczem do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej jest dbałość o infrastrukturę IT Twojej platformy e-commerce.

W dzisiejszym środowisku online klienci oczekują szybkości, bezpieczeństwa i doskonałego doświadczenia zakupowego. Aby spełnić te wymagania, niezbędne jest zbudowanie i utrzymanie odpowiedniej infrastruktury IT. Stanowi ona podstawową podporę platformy e-commerce, zapewniając nie tylko sprawną obsługę transakcji i przetwarzanie danych, ale również skalowalność, niezawodność i bezpieczeństwo.

Hawatel od wielu lat świadczy usługi związane z utrzymywaniem infrastruktury IT. Naszymi klientami są w większości duże firmy, takie jak T-Mobile, PKO Bank Polski, czy RTV Euro AGD, ale w ostatnich latach zauważyliśmy wzmożone zainteresowanie również mniejszych firm, reprezentujących głównie branżę e-commerce. Sprawdź, dlaczego warto przyjrzeć się infrastrukturze w Twoim sklepie internetowym.

Infrastruktura IT, czyli co?

Infrastruktura IT w branży e-commerce odnosi się do wszystkich technologicznych zasobów i rozwiązań wykorzystywanych do obsługi platformy e-commerce oraz zapewnienia sprawnego funkcjonowania operacji handlowych online. Najczęściej składa się z następujących elementów:

  • Serwery i hosting
  • Baza danych
  • Oprogramowanie e-commerce
  • Narzędzia ds. bezpieczeństwa i ochrony danych
  • Narzędzia monitoringu i analityka
  • Integracje z zewnętrznymi systemami

Warto pamiętać, że infrastruktura IT w branży e-commerce nie jest jednorazowym zadaniem do wykonania, ale wymaga ciągłej troski, monitorowania i dostosowywania do zmieniających się potrzeb rynku. Optymalna infrastruktura IT to inwestycja, która umożliwia wzrost i rozwój sklepu internetowego, a także budowanie zaufania klientów poprzez płynne, bezpieczne i satysfakcjonujące doświadczenie zakupowe online.

Dlaczego należy dbać o stan infrastruktury IT w sklepie internetowym?

Dbanie o infrastrukturę w sklepie internetowym ma wiele istotnych korzyści.

Przede wszystkim zapewnia płynne działanie platformy. Sprawnie działające serwery, baza danych i oprogramowanie e-commerce pozwalają obsługiwać ruch odwiedzających, przetwarzać zamówienia i zapewniać responsywność strony. Dzięki temu unika się opóźnień, awarii i niezadowolenia klientów.

Niemniej ważne jest bezpieczeństwo danych. Infrastruktura IT sklepu internetowego musi być odpowiednio zabezpieczona, aby chronić dane klientów, transakcje i inne informacje biznesowe. Właściwe narzędzia ds. bezpieczeństwa i ochrony danych oraz regularne aktualizacje zapewniają ochronę przed cyberatakami, kradzieżą danych i innymi zagrożeniami.

Kolejnym powodem, dla którego należy dbać o infrastrukturę IT w sklepie internetowym jest zadowolenie klientów. Dobrze utrzymana przekłada się na pozytywne doświadczenie klientów. Szybko działający sklep internetowy, łatwa nawigacja, szybkie ładowanie stron i bezproblemowa realizacja zamówień sprawiają, że klienci są zadowoleni i bardziej skłonni do powrotu oraz polecenia sklepu innym.

Przy odpowiednio zaprojektowanej infrastrukturze IT łatwiej jest również skalować sklep internetowy w miarę wzrostu ruchu i sprzedaży. Możliwość elastycznego dostosowania serwerów, baz danych i innych komponentów infrastruktury pozwala na płynne rozszerzanie działalności e-commerce.

Nie zapominajmy o konkurencyjności i innowacyjności. Współczesna branża e-commerce jest bardzo konkurencyjna, dlatego posiadanie nowoczesnej i niezawodnej infrastruktury IT może dać przewagę nad konkurencją. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym można wprowadzać nowe funkcje, usprawniać procesy handlowe i tworzyć unikalne doświadczenia zakupowe dla klientów.

“Milliseconds Make Millions”, czyli jak infrastruktura IT wpływa na sprzedaż

Na poparcie tez zawartych w naszym artykule mamy twarde dane. Już trzy lata temu Deloitte opracował raport "Milliseconds Make Millions". Skupia się on na istotnym aspekcie infrastruktury IT w branży e-commerce, jakim jest prędkość strony internetowej.

Badanie analizuje dane z okresu 4 tygodni dotyczące strony mobilnej w sektorze detalicznym, turystycznym, luksusowym i generowania leadów w Europie i USA. Celem raportu jest zbadanie związku między m.in. prędkością strony a konwersjami, wydatkami, liczbą wyświetleń stron.

Raport wskazuje, że poprawa prędkości strony mobilnej ma bezpośredni wpływ na poprawę postępu w treściach konwersji oraz zwiększenie zaangażowania klientów. Przyspieszenie ładowania strony mobilnej przyczynia się do wzrostu wskaźników konwersji, liczby wyświetleń stron i średniej wartości zamówienia.

Oto kilka najciekawszych statystyk przedstawionych w raporcie, wynikających z przyspieszenia sklepu o 0.1 s. (!):

  • Konwersje w branży detalicznej wzrosły o 8,4%, a średnia wartość zamówienia wzrosła o 9,2%,
  • Konwersje w branży turystycznej wzrosły o 10,1%, a średnia wartość zamówienia wzrosła o 1,9%,
  • Liczba wyświetleń stron luksusowych marek na sesję wzrosła o 8,6%,
  • Wskaźnik odrzuceń stron związanych z generowaniem leadów uległ poprawie o 8,3%.

Dane przedstawione w raporcie wskazują, że poprawa stanu infrastruktury IT ma bezpośredni wpływ na sprzedaż w sklepie internetowym. Dlatego mając na celu zwiększenie sprzedaży i rozwój sklepu warto pamiętać nie tylko o realizacji działań marketingowych, ale również o infrastrukturze IT.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat utrzymywania infrastruktury IT w sklepie internetowym? Skontaktuj się z Hawatel! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

https://youtu.be/AERi_0bYs3E

Autorem tekstu jest  - Daniel Iwaniuk, Prezes Zarządu Hawatel