kwiecień 18, 2024
e-Izba blog

Skuteczny rozwój e-commerce wymaga wysokiej jakości danych

Dane to podstawa skutecznego rozwoju wielu firm. Nie inaczej jest w przypadku e-commerce. Niemniej jednak aż 60% danych adresowych podawanych w formularzach zamówieniowych zawiera błędy, a konsekwencje tego zaniedbania dotykają firmy sprzedające przez Internet każdego dnia, przyczyniając się do wzrostu kosztów operacyjnych i spadku zadowolenia klientów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dużą rolę odgrywają dane w rozwoju Twojego biznesu oraz jakie są konsekwencje niskiej jakości danych i jak można im zaradzić - zapraszamy do lektury.

Znaczenie jakości danych w rozwoju e-commerce

Wysokiej jakości bazy danych umożliwiają firmom odkrywanie nowej wiedzy o rynku i klientach, a następnie wykorzystywanie jej do efektywniejszego prowadzenia działań np. marketingowo-sprzedażowych. Prawidłowe i wiarygodne informacje są też podstawą efektywnego funkcjonowania codziennych procesów.

Jeśli w Twojej bazie dane są aktualne, zgodne z prawdą i nie duplikują się to typowe zadania jak np. wysyłka komunikacji o promocji drogą mailową i telefoniczną przebiega sprawnie i efektywnie. W przeciwnym wypadku każda tego typu operacja może oznaczać niepotrzebne koszty (np. wysyłka kilku tych samych wiadomości do tego samego klienta) lub dodatkową manualną pracę nad czyszczeniem i aktualizacją danych.

Błędne dane adresowe i ich konsekwencje

Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku danych adresowych. Niepoprawne adresy pociągają za sobą komplikacje wielu różnych obszarach. Poznaj kilka z nich.

  1. Wydłużony czas dostawy

Niedokładne dane adresowe komplikują dostawę, zmuszając kurierów do nieoptymalnych tras i wydłużając czas doręczenia.

2. Zwiększona liczba zwrotów

Ok. 14% paczek ma błędy adresowe utrudniające dostawę. W efekcie część z nich wcale nie dociera do zamawiających.

3. Obciążenie działań operacyjnych

Błędy adresowe muszą być często ręcznie poprawiane przez pracowników Call Center czy Customer Service, co zwiększa koszty oraz obniża jakość obsługi klienta.

4. Niezadowolenie klientów

Wydłużona dostawa i niedoręczone przesyłki przyczyniają się do obniżonej satysfakcji klientów z zakupów w danym sklepie.

5. Obniżona konwersja

Brak podpowiadania adresów (tzw. autocomplete), czyli konieczność ręcznego wpisywania adresu podczas składania zamówienia negatywnie wpływa na wskaźnik konwersji.

6. Niewykorzystany potencjał Location Intelligence

Niepoprawne adresy uniemożliwiają prowadzenie skutecznych analiz przestrzennych, które mogą m.in. zwiększyć skuteczność działań marketingowo-sprzedażowych czy dostarczyć unikalnych danych pod personalizację i microtargeting.

Skala problemu niepoprawnych adresów w Polsce

Skoro negatywne konsekwencje dotykają tak wielu istotnych biznesowo obszarów, pojawia się pytanie, jak często w Polsce dane adresowe są niskiej jakości? Może nie warto się przejmować, jeśli taka sytuacja występuje niezwykle rzadko?

Okazuje się jednak, że w Polsce aż 60% danych adresowych podawanych w formularzach zakupowych w e-commerce zawiera błędy. Jest to więc powszechne zjawisko, które - niezaadresowane odpowiednio - może powodować realne straty finansowe i wizerunkowe.

Przebieg procesu logistycznego przy niepoprawnych danych

Z uwagi na to, że większość wymienionych konsekwencji błędnych danych adresowych dla e-commerce dotyka obszaru logistyki, przyjrzyjmy się, jak wygląda ten proces.

Niepoprawne dane adresowe powodują nieudane doręczenia, zwroty paczek oraz konieczność ich readresacji, która pochłania czas i pieniądze, zmniejszając efektywność całego procesu logistycznego. Według danych UPS koszt obsługi paczki posiadającej błędny adres to od 10$ do 100$. Globalnie nieudane dostawy pochłonęły aż 330 mld USD. Koszty te zmniejszają marżę, jaką sklep generuje z każdego klienta.

To oczywiście nie koniec. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, readresacja przekłada się także na wydłużony czas dostawy oraz w konsekwencji - zmniejszone zadowolenie klientów.

Rozwiązanie? Standaryzacja danych

Problem niepoprawnych, nieaktualnych, zduplikowanych danych adresowych można rozwiązać wprowadzając automatyczną standaryzację danych. Istotne jest, aby wdrożone rozwiązanie spełniało kilka kluczowych warunków.

  1. Skuteczność standaryzacji – proces powinien w 99% przypadków skutecznie eliminować literówki, aktualizować dane i dopisywać brakujące informacje.
  2. Zgodność z krajowym standardem zapisu danych adresowych – w Polsce jest nim TERYT.
  3. Wysoka wydajność - standaryzacja jednego rekordu powinna być kwestią milisekund oraz funkcjonować niezależnie od dnia i godziny (7/24/365).
  4. ID dla każdego adresu - dzięki unikalnym ID dla poszczególnych adresów przeprowadzanie jakiejkolwiek analityki z wykorzystaniem adresów jest uproszczone.

Podsumowanie

Podsumowując, dane to siła napędowa skutecznego e-commerce. Ich jakość determinuje zarówno skuteczność działań marketingowo-sprzedażowych jak i operacyjnych. Błędy w adresach powodują zwroty paczek, wydłużony czas dostawy, niezadowolenie klientów oraz niewykorzystany potencjał w kontekście analiz Location Intelligence.

Rozwiązaniem problemu błędnych danych jest wdrożenie zautomatyzowanych procesów standaryzacji danych adresowych. Jako Algolytics dostarczamy narzędzie, które może Cię w tym wesprzeć. Jeśli chcesz zadbać o dane i zwiększyć efektywność Twojego sklepu e-commerce zapraszamy do kontaktu z nami pod adresem info@algolytics.pl. Do usłyszenia!

Autorem treści jest Emilia Rozicka, Marketing Specialist w Algolytics 

pl