Kolejne postulaty firm zrzeszonych w e-Izbie

Izba Gospodarki Elektronicznej jest w stałym kontakcie ze swoimi firmami zrzeszonymi i na bieżąco analizuje sytuację na szeroko rozumianym rynku e-handlu. Monitorujemy również wpływ problemów w poszczególnych segmentach rynku i ich wpływ na całość gospodarki. W nawiązaniu do Tarczy Antykryzysowej 2.0 zebraiśmy postulaty firm zrzeszonych w e-Izbie, które w dniu 8.04 2020 roku przekazaliśmy minister Jadwidze Emilewicz, ministrowi Markowi Zagórskiemu oraz posłowi Michałowi Cieślakowi.
Aktualnie widzimy:
- Bardzo duże problemy w dostępie do pracowników w obszarze logistyki. Mamy na myśli firmy kurierskie oraz osoby pracujące w magazynach przy szykowaniu paczek dowysyłki z e-sklepów.
- Pojawiające się problemy z płynnością finansową.
Pierwsze zjawisko wiąże się z tym, że te stanowiska były często zajmowane przez pracowników z Ukrainy. Przed zamknięciem granic przez Ukrainę, według naszych informacji, wyjechało z Polski nawet ponad 100 000 Ukraińców. Bez wypełnienia tych luk mogą pojawić się duże trudności w funkcjonowaniu całego łańcucha dostaw. Nie tylko wpłynie to negatywnie na dostępność towarów dla konsumentów, ale także spowoduje problemy z zatowarowaniem e- sklepów. Przełoży się to na spadek sprzedaży przez e-sklepy oraz rezygnację z działań marketingowych (bo nie będzie czego reklamować), co uderzy w ten segment rynku. Nastąpi wówczas efekt domina.
Drugi problem łączy się z trudnościami ekonomicznymi dotykającymi coraz szerszą grupę przedsiębiorców.
Z tych względów prosimy o uwzględnienie w kolejnych projektach następujących rozwiązań:
- Dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników zatrudnianych w czasie trwania epidemii i przez okres 6-ciu miesięcy od jej zakończenia.Przyczyni się to do poniesienia atrakcyjności zatrudnienia na tych stanowiskach, bo proponowane wynagrodzenie będzie wyższe. Przyczyni się to również do rozwiązania problemu z aktualnymi brakami kadrowymi i będzie przeciwdziałało bezrobociu.
- Zmiany kolejności zaspokajania wierzycieli w toku egzekucji i postępowania upadłościowego, w ten sposób, by wierzyciele, których należności stały się wymagalne w okresie trwania epidemii i przez 6 miesięcy od dnia jej zakończenia byli zaspokajani w kategorii pierwszej.Jest to narzędzie wspierające płynność finansową przedsiębiorców. Pozwalałoby bowiem także na obrót tymi wierzytelnościami i uzyskiwanie za nie wyższej ceny, bo nabywca miałby perspektywę ich zaspokojenia.
- Wprowadzenia ulg podatkowych i ulg w składkach na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców, którzy płacą swoje należności na rzecz kontrahentów w terminie. Rozwiązanie wspierałoby płynność finansową i przeciwdziałało tworzeniu się zatorów płatniczych.
- Rozszerzenia możliwości zwolnień ze składek na ubezpieczenia społeczne także na większych przedsiębiorców. Działanie zwiększające płynność finansową.
- Umożliwienia swobodnego korzystania ze środków znajdujących się na rachunkach split payment na czas trwania epidemii i przez okres 6-ciu miesięcy od dnia jej zakończenia. Rozwiązanie wspiera płynność finansową i przeciwdziała tworzeniu się zatorów płatniczych.
- Zawieszenia na czas trwania epidemii i na okres 6-ciu miesięcy od dnia jej zakończenia wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe. Działanie wspiera płynność finansową przedsiębiorstw.
- Odejścia od wymogu formy pisemnej dla zawarcia umowy o pracę i umowy leasingu.Ułatwi to zatrudnianie pracowników i to w bezpieczny sposób – bez koniecznościkontaktu lub wysyłania dokumentów pocztą.
- Odejścia od wymogu formy pisemnej dla zawarcia umowy leasingu.Zwiększy to dostępność finansowania poprzez leasing. W tym umożliwi internetowe załatwianie formalności leasingowych.
Zmiany te będą istotnym wsparciem dla branży e-handlu, ale także pomogą przedsiębiorcom z innych sektorów gospodarki.
Zobacz także:

Konkurs Performance Marketing Diamonds CEE 2022 rozstrzygnięty
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 19 maja 2022 roku w Kinguin Esports Lounge w Gdańsku ogłoszono […]
Czytaj więcej
Konferencja online „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość RODO”
W środę 25 maja 2022 r. o godz. 9:00 odbędzie się konferencja online poświęcona tematyce RODO z […]
Czytaj więcej
XII Europejski Kongres Finansowy – spotkajmy się 6-8 czerwca 2022 w Sopocie
Serdecznie zapraszamy do udziału w rozpoczynającym się 6 czerwca 2022 w Sopocie EUROPEJSKIM KONGRESIE FINANSOWYM, jednym z […]
Czytaj więcej