marzec 28, 2023
e-Izba blog

Efektywna kampania afiliacyjna krok po kroku

W dzisiejszych czasach kampanie afiliacyjne stają się coraz popularniejsze przy tworzeniu strategii marketingowej. Wprowadzenie tego kanału marketingowego do planu biznesowego może przynieść wiele korzyści. Jakie jednak kroki należy podjąć, aby kampania afiliacyjna była skuteczna? Anna Datsiuk, Head of Admitad, przedstawia siedem prostych kroków, które pomogą w osiągnięciu sukcesu w kampaniach afiliacyjnych.

  1. Monitoruj wyniki kampanii

Monitorowanie wyników jest kluczowe dla skuteczności kampanii afiliacyjnej, umożliwiając dopasowanie działań do zmieniających się okoliczności. Jeśli wyniki Ciebie nie zadowalają, rozszerz współpracę o partnerów działających w innych modelach biznesowych, by poszerzać zasięgi oraz odkrywać nowe źródła pozyskiwania klientów. Pamiętaj też o szybkiej weryfikacji kont nowych partnerów, by program rozwijał się tak szybko, jak to możliwe.

2. Daj szansę wszystkim wydawcom

Unikaj wykluczania źródeł ruchu, które uważasz za niedopasowane do kampanii. Najpierw skonsultuj swoje ewentualne obawy z siecią partnerską. Czasami utworzenie listy słów niedozwolonych w kampanii ochroni Twój program przed negatywnym działaniem media buyerów, kanibalizujących Twoje słowa kluczowe. Pamiętaj, że w modelu CPS koszt kampanii ponosi wydawca, a Ty jako reklamodawca płacisz jedynie prowizję za wygenerowaną sprzedaż. Dlatego często współpraca z wydawcami wykorzystującymi konkretne modele biznesowe będzie dla Ciebie bardziej opłacalna w ramach programu partnerskiego niż działanie na własną rękę.

3. Stwórz atrakcyjne materiały reklamowe

Dostarczenie gotowych materiałów wydawcom ułatwi im pracę i da gwarancję, że Twoja marka lub produkt zostaną przedstawione w sposób zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Gotowe grafiki i banery reklamowe przyspieszą też proces tworzenia kampanii. Opisy marki lub produktów pozwolą na bardziej precyzyjne przedstawienie Twojej oferty, co może wpłynąć na zainteresowanie odbiorców i zwiększenie sprzedaży. Dlatego warto dostarczyć wydawcom jak najwięcej materiałów, które zwiększą skuteczność kampanii reklamowej.

4. Współpracuj z siecią partnerską na bieżąco

Marketing partnerski nie tylko wpływa bezpośrednio na sprzedaż, ale może również oddziaływać na wiele innych aspektów Twojego biznesu. Dlatego ważny jest stały kontakt z ekspertami od afiliacji, na przykład naszymi opiekunami klientów w Admitad, by mogli holistycznie spojrzeć na Twoje cele biznesowe oraz dopasować do nich odpowiednią strategię. Kampania partnerska musi być oparta na zaufaniu wszystkich zaangażowanych stron, aby osiągnąć dobre rezultaty i zbudować długotrwałą współpracę.

5. Proponuj oferty specjalne

Jeśli mimo zastosowania wszystkich powyższych porad Twoje kampanie wciąż nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, możesz spróbować zaproponować wybranym wydawcom specjalne korzystniejsze warunki współpracy. Dodatkowa promocja przyciągnie więcej partnerów zainteresowanych Twoim programem, a linki do Twoich produktów pojawią się w nowych miejscach. Wprowadzenie kampanii afiliacyjnej do strategii biznesowej może przynieść wiele korzyści. Jednak kluczowym elementem skutecznej kampanii jest wybór odpowiednich partnerów. Prowadź kampanie z partnerami, do których masz zaufanie.

Autor artykułu: Anna Datsiuk - od 7 lat zajmuje się marketingiem afiliacyjnym i opiekuje się polskimi biznesami korzystającymi z tej formy marketingu. Aktualnie obejmuje stanowisko Head of Admitad Partner Network w Mitgo. Wiedzę o performance marketingu oraz rozwijaniu firm zgromadziła nie tylko podczas swojej pracy zawodowej, ale też podczas studiów na Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku marketing oraz Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym na kierunku ekonomicznym i zarządzania przedsiębiorstwem.