wrzesień 27, 2021

E-Izba Round Table-Nowy Cyfrowy Ład

Pandemia i konieczność dostosowania się biznesu do nowej e-rzeczywistości tylko uwydatniły znaczenie transformacji cyfrowej. Aby przedsiębiorcy mogli z łatwością odpowiadać na zachodzące zmiany, dalej się rozwijać i działać na globalną skalę, niezbędne są ramy prawne zapewniające wszystkim uczestnikom globalnego rynku równe ramy konkurencji. Rozwiązania prawne muszą być również przejrzyste i dopasowane do realiów prowadzenia biznesu. Obecnie e-przedsiębiorcy zmagają się z wieloma obciążeniami legislacyjnymi, które blokują efektywne prowadzenie działalności. Jednocześnie jednak, niektóre zjawiska, które wywołała globalizacja, wymagają zdecydowanej inicjatywy legislacyjnej. Choć w ubiegłym roku wprowadzono kilka korzystnych rozwiązań prawnych, to nadal pozostaje przed nami wiele wyzwań. We wtorek 28.09.2021 roku o godzinie 14:00 odbędzie się organizowane przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, kolejne wydarzenie: e-Izba Round Table. Spotkanie będzie poświęcone tematyce Nowego Cyfrowego Ładu i stanowi ciąg dalszy kampanii „Taki Sam Start”. Gośćmi spotkania będą: · Patrycja Sass-Staniszewska, prezes e-Izby · Szymon Bujalski, członek Rady Nadzorczej eobuwie S.A. · Marta Kasztelan, doradca podatkowy, koordynatorka tematu E-Podatki w Grupie Legislacyjnej e-Izby, Kancelaria Sowiński i Partnerzy · Marta Mikliszańska, Head of Public Affairs & Sustainability, Allegro Rozmowę poprowadzi Witold Chomiczewski, radca prawny, pełnomocnik ds. legislacji e-Izby. Izba Gospodarki Elektronicznej, jako organizacja reprezentująca przedsiębiorców z branży e-commerce, od dawna zwraca uwagę na problem nierównej pozycji małych i średnich przedsiębiorców wobec “gigantów” z państw trzecich oraz e-sprzedawców działających za pomocą tych platform. E-Izba jest bezpośrednio zaangażowana we wsparcie MŚP: od ponad roku prowadzi kampanię “Taki sam start”, mającą na celu zwrócenie uwagi na brak możliwości prowadzenia przez polskich e-sprzedawców równej konkurencji z przedsiębiorcami prowadzącymi sprzedaż do Polski za pomocą azjatyckich, a w szczególności chińskich platform sprzedażowych. Kluczowym elementem akcji było podkreślanie konieczności uszczelnienia systemu VAT w odniesieniu do przesyłek z państw trzecich. Istotnym wyzwaniem dla rynku są nowe problemy związane z niektórymi działaniami największych platform na rynku e-commerce. Zagadnienia te są przedmiotem projektu Rozporządzenia o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act), procedowanego obecnie przez Komisję Europejską. Termin wejścia w życie dokumentu wciąż jest nieznany, lecz szacuje się, że nie nastąpi to wcześniej niż w 2023 r. Dlatego tak ważne jest, by już teraz zadbać o polskich przedsiębiorców z branże e-commerce. Z tego względu e-Izba podjęła inicjatywę Nowy Cyfrowy Ład oraz przygotowała kolejną edycję Księgi Niwelowania Barier Legislacyjnych w gospodarce cyfrowej- mówi Patrycja Sass-Staniszewska prezes Izby Gospodarki Elektronicznej. Podczas wydarzenia zostaną omówione kwestie z zakresu: 1. Handel online z państw spoza UE, a zwłaszcza z Azji:
  • Czy aktualne rozwiązania prawne zapewniają równe ramy konkurencji dla polskich i azjatyckich e-sprzedawców?
  • Czy polskie i unijne instrumenty prawne są skuteczne wobec podmiotów z państw trzecich
  • Jak wpływa na sytuację biznesową polskich e-sklepów
  • Jakie kroki należy podjąć?
2. Problemy związane z tzw. gatekeeperami:
  • Jak wpływa na rynek prowadzenie przez gatekeepera sprzedaży własnych produktów przez platformę równolegle ze sprzedawcami zewnętrznymi?
  • Czy aktualna kontrola nad działalnością gatekeeperów jest wystarczająca?
  • Jakie kroki należy podjąć?
3. Dyrektywa Omnibus i wynikające z niej wyzwania dla e-handlu:
  • Obowiązek umieszczania numeru telefonu do kontaktu przez e-sklepy
  • Zasady prezentacji obniżek cen w odniesieniu do najniższej ceny danego towaru z ostatnich 30 dni.
Spotkanie odbędzie się w formie online. Serdecznie zapraszamy do udziału! Link do wydarzenia: https://app.livestorm.co/izba-gospodarki-elektronicznej/e-izba-round-table-nowy-cyfrowy-lad?type=detailed&fbclid=IwAR0lfIbncZB9pL8cDJhkDEk_DxiaNzTPWdJ_Cd8n-p6sixJR7ji4IZNZslY