Cyfrowe dzieciństwo. Jak chronić dziecko w sieci?

...

Pandemia sprawiła, że dzieci i młodzież swój wolny czas spędzają w sieci. Liczba godzin poświęcana na aktywność online wzrosła, a internet stał się przestrzenią, w której czują się naturalnie i swobodnie. Czy wobec tego z łatwością rozpoznają, gdy grozić będzie im niebezpieczeństwo?

 

Raport dostępny jest w tym miejscu:

https://socialpress.pl/cyfrowe-dziecinstwo

Najnowszy raport SOCIALPRESS pt. „Cyfrowe dzieciństwo. Jak chronić dziecko w sieci?” dostarcza rodzicom oraz opiekunom wiedzę na temat blasków i cieni świata online. Dziennikarze wraz z ekspertami odpowiadają na nurtujące pytania i otwierają ścieżkę do dialogu z młodymi użytkownikami.

 

Priorytet: edukacja

Dzieci nawiązują przez internet relacje, dzielą się swoimi zainteresowaniami, publikują zdjęcia i filmy oraz podejmują szereg aktywności, które mogą mieć wpływ na ich życie codzienne, towarzyskie i – choć czasem o tym zapominają – przyszłość.

Według niedawnych badań, po zamknięciu szkół prawie połowa uczniów (49,5%) korzysta w dni robocze z internetu 6 godzin lub więcej[1]. To ponad ¼ doby przeznaczona na aktywność online. Dlatego tak ważna jest edukacja na temat cyfrowego świata i nowych technologii oraz to, by rodzice rozmawiali z dziećmi zarówno o płynących z nich korzyściach, jak i zagrożeniach.

Publikacja SOCIALPRESS dostarcza wiedzy na temat różnych zjawisk internetowych, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dzieci oraz podpowiada, w jaki sposób je rozpoznać i co zrobić, aby ich uniknąć. Dzięki temu rodzice mogą przygotować swoje pociechy na różne sytuacje i stać się godnymi zaufania towarzyszami w wędrówce po cyfrowym świecie.

W poradniku przedstawiono wskazówki na temat tego, jak postępować i reagować na niepokojące treści czy zachowania oraz jak zabezpieczyć swoje dziecko – zarówno poprzez przekazanie wiedzy, jak i aspekty techniczne – przed działaniami cyberprzestępców.

 

Odpowiedzi na ważne pytania

W raporcie „Cyfrowe dzieciństwo. Jak chronić dziecko w sieci” przeczytacie m.in.:

 • kiedy młody internauta może zacząć korzystać z serwisów społecznościowych,
 • jakie funkcje oferują cyfrowi giganci, aby chronić młodych odbiorców,
 • jakie blaski i cienie mają internetowe challenge’e,
 • dlaczego rodzice dokumentują życie swoich dzieci w sieci i jakie zagrożenia to ze sobą niesie,
 • jak social media wpływają na samoocenę, rozwój emocjonalny i zdrowie młodych internautów,
 • jak internet może burzyć bariery, a dzieci niepełnosprawne wpływać na swoich rówieśników,
 • jak zapewnić bezpieczny dostęp do sieci i kontrolować aktywności online,
 • jakie zagrożenia mogą napotkać w sieci młodzi użytkownicy,
 • co zrobić, aby zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed wyciekiem danych,
 • jak nie dać się oszukać i nie paść ofiarą cyberprzestępców.

 

Swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami, z różnych perspektyw, podzieli się fantastyczni eksperci z zakresu psychologii, prawa, cyberbezpieczeństwa, marketingu, a także twórcy internetowi i rodzice, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami wychowania dziecka w erze internetu i social media.

Poradnikiem „Cyfrowe dzieciństwo” podpowiadamy, jak wychowywać mądrego e-obywatela, który będzie sprawnie i – przede wszystkim – bezpiecznie poruszał się po cyfrowej rzeczywistości – wskazuje Grzegorz Miłkowski, redaktor naczelny SOCIALPRESS. – Sieć pełna jest zagrożeń, które czyhają na nieuważnych użytkowników. Nawet bardziej świadomi internauci dają się złapać na haczyki, np. phishingowe, co może skończyć się wyciekiem danych, mniej lub bardziej wrażliwych, a w skrajnych przypadkach nawet poważnymi stratami finansowymi. Dorośli nie są bezpieczni online, a co dopiero dzieci, które – często bez odpowiedniego wsparcia merytorycznego ze strony starszych – korzystają z globalnej sieci.

 

Partnerem merytorycznym raportu jest agencja full service content marketing ContentHouse. Partnerami publikacji są Business Centre Club, Stowarzyszenie Content Marketing Polska oraz Izba Gospodarki Elektronicznej.

 

Raport dostępny jest w tym miejscu:

https://socialpress.pl/cyfrowe-dziecinstwo

 

Więcej informacji udziela:

Grzegorz Miłkowski
grzegorz.milkowski@contenthouse.pl
+48 609 349 349

[1] Badanie „Zdalne nauczanie a adaptacja do warunków społecznych w czasie epidemii koronawirusa”, https://zdalnenauczanie.org/

Zobacz także:

Webinar ,,Trendy w e-commerce” pod patronatem e-Izby
Webinar ,,Trendy w e-commerce” pod patronatem e-Izby

Już we wtorek 11 maja o godz. 11 odbędzie się webinar organizowany przez Bluerank, w którym eksperci […]

Czytaj więcej
Forum Gospodarki Cyfrowej: Płatności w e-commerce – przyszłość po pandemii
Forum Gospodarki Cyfrowej: Płatności w e-commerce – przyszłość po pandemii

Już 22 czerwca br. odbędzie się kolejna edycja Forum Gospodarki Cyfrowej organizowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej. Tematyka […]

Czytaj więcej
Rynek e-commerce w Polsce : chwilowe przyspieszenie czy trwała zmiana? Perspektywy i strategie rozwoju firm.
Rynek e-commerce w Polsce : chwilowe przyspieszenie czy trwała zmiana? Perspektywy i strategie rozwoju firm.

Rynek handlu detalicznego e-commerce, po skokowym wzroście obrotów w 2020 roku, osiągnął wartość 70 mld zł i […]

Czytaj więcej
Dołącz do e-Izby
Widzisz błąd na stronie?