Dołącz do e-Izby
Polski / English

06.02.2017

e-Izba we współpracy z Ministerstwem Rozwoju organizują, w ramach Szkoły Gospodarki Cyfrowej, warsztaty z zakresu handlu transgranicznego

30 marca w siedzibie Ministerstwa Rozwoju odbędą się warsztaty z zakresu handlu transgranicznego w ramach prowadzonej przez e-Izbę Szkoły Gospodarki Cyfrowej. Program warsztatów został opracowany zarówno z myślą o  przedsiębiorcach z branży e-commerce, którzy rozważają ekspansję na zagranicznych rynkach, jak i tych, którzy już prowadzą sprzedaż transgraniczną. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

slajder_szkola_gosp_cyfrowej (1).jpg

Handel transgraniczny to zdecydowanie jedno z najciekawszych i bardzo dynamicznie rozwijających się zjawisk w branży e-commerce na całym świecie. Spójrzmy na dane dotyczące Polski. Jak wynika z niedawno opublikowanego raportu e-Izby - “Płatności cyfrowe 2016” -  27 proc. osób biorących udział w badaniu w ciągu ostatnich 12 miesięcy dokonała zakupu produktu lub usługi od zagranicznego dostawcy. Przewiduje się, że globalny rynek handlu cross-border do 2020 r. będzie rósł ok. 27 proc. rok do roku. Obecnie polscy e-sprzedawcy są znikomo obecni na rynkach zagranicznych. Biorąc jednak pod uwagę dynamikę rozwoju handlu transgranicznego - to będzie się zmieniać.

Największym wyzwaniem dla e-przedsiębiorców, którzy rozważają prowadzenie sprzedaży transgranicznej stanowią regulacje prawne oraz kwestie administracyjne. Częste modyfikacje przepisów nie sprzyjają pewności działania w e-handlu i uniemożliwiają długofalowe inwestowanie. W swoich działaniach na rzecz  rozwoju silnej e-gospodarki e-Izba priorytetowo traktuje kwestie niwelowania barier prawnych utrudniających ten rozwój,  poprzez silną aktywność legislacyjną oraz edukacyjną – mówi Patrycja Sass- Staniszewska, Prezes Zarządu, Izba Gospodarki Elektronicznej.

Wchodząc na kolejne rynki niezbędne jest zaplanowanie wszelkich działań m.in. logistycznych czy  marketingowych z uwzględnieniem lokalnej specyfiki. Program warsztatów Szkoły Gospodarki Cyfrowej poświęconych handlowi transgranicznemu kompleksowo porusza kluczowe dla e-commerce aspekty związane z prowadzeniem sprzedaży cross - border, dzięki którym przedsiębiorcy zyskają unikalną wiedzę i praktyczne spojrzenie na transgraniczny rozwój biznesu.

Biznes transgraniczny to nie jest łatwa sprawa - różni klienci, różne płatności, różne podatki, różne dostawy, odmienne zwyczaje i prawa konsumenckie. A jednak właśnie to właśnie zdobywanie nowych klientów jest najciekawsze w biznesie. Dzięki wiedzy ekspertów e-Izby oraz przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, biznes transgraniczny nie będzie dla firm już takim wyzwaniem. Zwiększenie ekspansji zagranicznej oraz skali eksportu jest obopólnie korzystne - dla firm jak i gospodarki. E-commerce może być podstawowym lub uzupełniającym kanałem zbytu. Handel elektroniczny zwłaszcza transgraniczny daje możliwości dotarcia do zupełnie nowych grup konsumentów, ale także nowoczesne narzędzia zarządzania relacjami z klientem - mówi Sebastian Christow, Dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju.

Program warsztatów Szkoły Gospodarki Cyfrowej  z zakresu handlu transgranicznego:

9.30 - 10.00  REJESTRACJA

10:00 - 10:10 Powitanie Gości. Patrycja Sass-Staniszewska, Prezes Izby Gospodarki Elektronicznej i Sebastian Christow, Dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej, Ministerstwo Rozwoju

10:10-10:30  Cross-border facts and figures. Key focus regulation. Marlene ten Ham, Ecommerce Europe

10:30-11:00 Lokalizacja pod kątem atrakcyjności rynków. Trendy w handlu transgranicznym. Adam Tomczak, Prezes Zarządu X-Press Couriers

11:00 - 11:30 e-Logistyka transgraniczna. Andrzej Rybak, CEO & Board Member Way2Send

11:30 -12:00 e-Marketing transgraniczny. Justyna Spytek, Managing Director TradeTracker; Justyna Sobolak, Group Account Director TradeTracker

12:00-12:30 PRZERWA

12:30 - 13:15 PANEL DYSKUSYJNY: GEOBLOKOWANIE

Moderator: mec. Witold Chomiczewski, Pełnomocnik e-Izby ds. legislacji, Kancelaria Lubasz i Wspólnicy

Paneliści:

• Tomasz Grygieńć, właściciel, Superkoszyk
  • Katarzyna Lis-Zarrias, Sędzia, Wydział Europejskiego Prawa Cywilnego, Departament Legislacyjny
  • Łukasz Klejnowski, doradca w Parlamencie Europejskim, współpracownik europosłanki Róży Thun (PO, EPP)

13.15 - 13.45 e-Płatności transgraniczne. Adrian Witkowski, Compliance Manager PayU

13.45 – 14.30 PANEL DYSKUSYJNY: HANDEL TRANSGRANICZNY

Moderator: Adam Tomczak, Prezes Zarządu X-press Couriers

Paneliści:

• Sebastian Christow, Dyrektor Departamentu  Gospodarki Elektronicznej, Ministerstwo Rozwoju
  • Łukasz Turczyński, Business Development Director, InPost
  • Adrian Witkowski, Compliance Manager PayU

14:30-15:30 Przygotowanie do ekspansji międzynarodowej e-sklepu: dobre praktyki, regulacje prawne i ewentualne zagrożenia.

a. 14:30-15:00 Podatki, regulamin, prawo - 21 obowiązków e-sprzedawcy. mec. Witold Chomiczewski, Kancelaria Lubasz i Wspólnicy

b. 15:00-15:30 Dobre praktyki, zagrożenia w handlu transgranicznym. Anna Rak, Trusted Shops

Link do rejestracji.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:
MyCompany Polska, dlahandlu.pl, portalspozywczy.pl, Dziennik Internautów - di.com.pl, logistyka.net.pl, Interia.pl

Zwiń «